Etusivu - Tietoa - Tiedot

Mitkä ovat vastaavat materiaalit 440C japanilaiselle teräkselle?

Jos hankit japanilaista 440C ruostumatonta terästä tarkkuuslaakereihin, veitsen teriin, venttiilikomponentteihin tai kulutusta kestäviin teollisuusosiin, suorin etsittävä nimitys on SUS440C Japanin teollisuusstandardien (JIS) mukaisesti. Sen lähimmät yleisesti viitatut kansainväliset vastineet ovat AISI 440C Yhdysvalloissa, UNS S44004 ja EN 1.4125 / X105CrMo17 Euroopassa. Kiinalainen luokka 108Cr17 on myös yleisesti lueteltu vastaavana laatuna, vaikka tarkka vastaavuus on tarkistettava sovellettavaa kiinalaista standardia vastaan.

 

Mikä on 440C japanilainen teräs?

440C on korkeahiilinen martensiittinen ruostumaton teräs, joka on suunniteltu saavuttamaan korkea kovuus ja kulutuskestävyys sopivan lämpökäsittelyn jälkeen. Sen nimellinen kemiallinen koostumus sisältää noin 0,95–1,20 % hiiltä ja 16–18 % kromia sekä molybdeeniä. Nämä ominaisuudet tekevät siitä sopivan komponenteille, jotka vaativat kovaa pintaa ja kohtalaista korroosionkestävyyttä.

 

Mitkä ovat vastaavat materiaalit 440C japanilaiselle teräkselle?

Kiina GB Kiina Taiwan ISC CNS Japani JIS Korea KS ASTM UNS ISO DIN EN / DIN W-Nr. NF EN / NF FI Numeerinen arvosana
108Cr17 (11Cr17), 9Cr18 S44096 440C SUS 440C STS 440C 440C S44004 X105CrMo17 A-1b (ISO 683-13-1986) X105CrMo17 1.4125 Z100CD17 X105CrMo17 1.4125

 

Voiko 9Cr18Mo korvata 440C ruostumattoman teräksen?

Kyllä. Useimmissa teollisissa sovelluksissa 9Cr18Mo:ta voidaan käyttää 440C:n korvikkeena. Kiinan standardin GB/T 1220 mukaan 9Cr18Mo:n katsotaan yleensä vastaavan 440C ruostumatonta terästä.
Tärkeä ero: Kiinan standardi määrittelee molybdeenin (Mo) pitoisuudeksi 0,60–0,80 % (alaraja mukaan lukien), kun taas ASTM (American Society for Testing and Materials) -standardi 440C:lle määrittelee molybdeenin vaihteluvälin 0–0,75 % ilman määriteltyä alarajaa. Tästä syystä Kiinassa valmistetussa 9Cr18Mo:ssa voi olla hieman korkeampi molybdeenipitoisuus kuin joissakin 440C:n erissä, mikä saattaa vaikuttaa sen kulutuskestävyyteen ja korroosionkestävyyteen.

 

Kemiallinen koostumus: SUS440C vs. AISI 440C vs. EN 1.4125

Elementti (paino-%) ASTM 440C (S44004) JIS SUS440C EN 1.4125 (X105CrMo17) GB 9Cr18Mo GOST 95Kh18
C 0.95 – 1.20 0.95 – 1.20 0.95 – 1.20 0.95 – 1.20 0.95 – 1.05
Si Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,80
Mn Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,80
P Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,040 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,040 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,040 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,035 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030
S Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030
Cr 16.00 – 18.00 16.00 – 18.00 16.0 – 18.0 16.0 – 18.0 17.0 – 19.0
Mo 0.00 – 0.75 Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,75 0.40 – 0.80 0.60 – 0.80 -
Ni Pienempi tai yhtä suuri kuin 1,00 (opt.) Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,60 - - -
V - - - - -

 

Tyypilliset toimitusolosuhteet ja mekaaniset ominaisuudet

Toimitusehto

Lämpökäsiteltyjen näytteiden mekaaniset ominaisuudet

Rp0,2/(N/mm2)

Rm/(N/mm2)

A/%

Zb/%

Aku2d/J

HBW

HRC

Hehkutettu kunto (800 -920 astetta, jäähdytetään hitaasti)

/

/

/

/

/

Pienempi tai yhtä suuri kuin 269

/

Q+T (1010 astetta -1070 astetta, öljy; 100 astetta -180 astetta, jäähtyä nopeasti)

/

/

/

/

/

/

Suurempi tai yhtä suuri kuin 58

Muiden eritelmien tai teknisten sopimusten mukaan valmistettuja tuotteita (tarvittaessa) on saatavilla.

 

AISI 440C:n fyysiset ominaisuudet

Sulamispiste ( aste ) Ominaislämpökapasiteetti kJ/(kg·K) 0~100 astetta Lämmönjohtavuus W/(m·K)   Lineaarinen laajenemiskerroin 10⁻⁶/K   Resistiivisyys Ω·mm²/m @ 20 astetta Elastisuusmoduuli kN/mm² @ 20 astetta
    100 astetta 500 astetta 0-100 astetta 0-500 astetta    
1371~1482 0.46 24 - 10.2 11.7 0.6 200

 

440C ruostumattomien terästankojen sovellukset

Laakerit ja laakerikomponentit: Vierintäelementit, laakerirenkaat ja tarkkuuskulutusta kestävät pinnat.
Leikkuutyökalut ja terät: Komponentit, jotka vaativat suurta kovuutta ja erinomaista huippuluokan säilyvyyttä.
Teollisuuskoneet: Kulutusta kestävät osat, tarkkuusakselit ja erilaiset mekaaniset komponentit.
Venttiilit ja nesteen ohjauslaitteet: Venttiilin istukat, suuttimet ja muut korkeaa kulutuskestävyyttä vaativat komponentit.
Tarkkuusinstrumentit: Komponentit, joilla on tiukat vaatimukset mittatarkkuudelle ja pinnan kovuudelle.

Bearings and bearing components
Laakerit ja laakerikomponentit
Cutting tools and blades
Leikkaustyökalut ja terät
Industrial machinery
Teollisuuden koneet
Valves and fluid control equipment
Venttiilit ja nesteiden ohjauslaitteet

SUS440C:n yleiset tuotelomakkeet ja toimitusstandardit

Pyöreät palkit:
Keskettömät maadoitetut tangot (toleranssilla h7, h8 tai h9), joita käytetään tyypillisesti tarkkuusakseleissa ja pienikokoisissa laakerirenkaissa.
Kuumavalssatut/kuoritut tangot, joita käytetään takomiseen tai suurten komponenttien koneistukseen.
Litteät baarit/lautaset:
Tarkkuuskylmävalssatut, hehkutetut ohuet nauhat (käytetään yleisesti terien leimaamiseen).
Sahatut taotut levyt (käytetään mekaanisten venttiililohkojen ja kulutusta kestävien ohjauskiskojen valmistukseen).
Toimitustila: Toimitetaan vakiona sferoidoidussa hehkutetussa (pehmennetyssä) tilassa, jonka Brinell-kovuus (HBW) on pienempi tai yhtä suuri kuin 269.

SUS440C Centerless-ground bars
SUS440C Keskittömät maadoitetut tangot
SUS440C  Hot-rolled/peeled bars
SUS440C Kuumavalssatut/kuoritut tangot
SUS440C Flat Bars/Plates
SUS440C litteät tangot/levyt

Jos hankit tällä hetkellä tätä materiaalia tai suunnittelet valmistusta, voin auttaa sinua löytämään tietyt mittatoleranssit tai neuvoa kuumennusvaiheissa, joita tarvitaan täyden HRC-potentiaalin saavuttamiseksi ilman teräksen halkeamia. Mihin tiettyyn komponenttisovellukseen tai valmistusprosessiin keskityt?

Ota yhteyttä nyt

FAQ

Voiko 440C ruostumaton teräs saavuttaa 60 HRC:n?

Kyllä. Noin 58–60 HRC on yleinen tavoitealue oikein karkaistulle 440C:lle. Saavutettava kovuus riippuu materiaalin laadusta, osien koosta ja lämpökäsittelyolosuhteista, joten osto-eritelmässä tulee ilmoittaa vaadittu arvo ja testausmenetelmä.

 

Sopiiko SUS440C merivesisovelluksiin?

Ei automaattisesti. Vaikka SUS440C sisältää 16–18 % kromia, sen korkeahiilinen martensiittinen rakenne ei tee siitä immuuni kloridin aiheuttamille pistesyöpymisille tai muulle korroosiolle. Jos altistut merivedelle pitkään, arvioi ympäristö ja harkitse sopivampia korroosionkestäviä materiaaleja.

 

Mitä asiakirjoja minun tulee pyytää ostaessani 440C vastaavaa terästä?

Pyydä materiaalitestitodistus, jossa on kemiallinen analyysi ja lämpönumeron jäljitettävyys. Sisällytä kovuustestaus, mittatarkastus ja kaikki lisätestit tai kolmannen osapuolen tarkastukset, jotka vaaditaan komponentin piirustuksessa tai ostospesifikaatiossa.

Lähetä kysely

Saatat myös pitää