Etusivu - Tietoa - Tiedot

440A vs. 440B vs. 440C ruostumaton teräs: kovuus

Jos hankit ruostumatonta terästä veitsiin, leikkuutyökaluihin, tarkkuuskomponentteihin, venttiilin osiin tai laakereihin, oikean kovuuden valitseminen on ratkaisevan tärkeää tuotteen suorituskyvyn ja käyttöiän varmistamiseksi. AISI 440A, 440B ja 440C ovat korkeahiilisiä martensiittisia ruostumattomia teräksiä, jotka voidaan karkaista lämpökäsittelyllä. Vaikka kaikki kolme laatua sisältävät noin 16–18 % kromia, niiden vaihteleva hiilipitoisuus vaikuttaa materiaalin saavuttamaan kovuuteen, kulutuskestävyyteen, sitkeyteen ja korroosionkestävyyteen.

 

 AISI 440A Round Bar

Mikä on AISI 440A:n kovuus?

AISI 440A on martensiittista ruostumatonta terästä, jossa on 0,60–0,75 % hiiltä. Vakuumilämpökäsittelyllä sen tyypillinen karkaistu kovuus vaihtelee välillä HRC 55 - 58. Sillä on pienempi karkaisujännitys ja pienempi muodonmuutosriski verrattuna malleihin 440B ja 440C. Se ylläpitää kunnollista korroosionkestävyyttä, sopii yleisille ruokailuvälineille ja kevyesti kuluville osille, jotka eivät vaadi äärimmäistä kovuutta.

Mikä on AISI 440B:n kovuus?

AISI 440B sisältää 0,75–0,95 % hiiltä, ​​yli 440A. Kunnollisen tyhjiökarkauksen ja karkaisun jälkeen se saavuttaa normaalisti HRC 57–60. Korkeampi hiili lisää kulutuskestävyyttä, mutta lisää lämpökäsittelyn vääristymien mahdollisuutta. Se on tasapainotettu vaihtoehto keskitason veitsille ja mekaanisille komponenteille, ja se tarjoaa kevyen korroosionsuojan korkeampaan kovuuteen kuin 440A.

AISI 440B Round Bar
AISI 440C Round Bar

Mikä on AISI 440C:n kovuus?

AISI 440C:ssä on 0,95–1,20 % hiiltä, ​​korkein näistä kolmesta. Tarkkuustyhjiölämpökäsittely tuottaa HRC 59–62:ta, ja se voi koskettaa HRC 63:a tiukan karkaisusäädön avulla. Se tarjoaa erinomaisen kulutuskestävyyden ensiluokkaisille veitsille ja laakereille. Suurin haittapuoli on suuri vääristymistaipumus karkaisun jälkeen, mikä vaatii tasoittamista ja kaksipuolista kiillotusta lopullisille valmiille veitsiaihioille.

 

440A vs. 440B vs. 440C ruostumaton teräs: vastaavia laatuja

Vastaavat arvosanat • 440A: AISI 440A, UNS S44002, 1.4109, X70CrMo15, SUS440A
• 440B: AISI 440B, UNS S44003, 1.4112, X90CrMoV18, SUS440B
• 440C: AISI 440C, UNS S44004, 1.4125, X105CrMo17, SUS440C

 

440A vs. 440B vs. 440C ruostumaton teräs: kovuus

Seuraavassa taulukossa on yhteenveto yleisesti julkaistuista kovuusarvoista kolmelle luokalle. Käytä sitä alustavana valintaoppaana; vahvistaa hyväksymisrajat tilatun tuotteen lomakkeen, standardin, toimitusehdon ja ostospesifikaation perusteella.

Omaisuus 440A ruostumatonta terästä 440B ruostumatonta terästä 440C ruostumatonta terästä
UNS:n nimitys S44002 S44003 S44004
Hiilipitoisuus (paino-%) 0.60–0.75 0.75–0.95 0.95–1.20
Kromipitoisuus (paino-%) 16–18 16–18 16–18
Tyypillinen hehkutetun kovuuden referenssi Jopa noin 255 HBW* Jopa noin 255 HBW* Jopa noin 269 HBW*
Likimääräinen maksimikovuus sopivan lämpökäsittelyn jälkeen 56 HRC 58 HRC 60 HRC
Suhteellinen kulumiskestävyys Hyvä Korkeampi Korkein kolmesta tyypillisissä karkaistuissa olosuhteissa
Tyypillisiä sovelluksia Veitsen terät, leikkuutyökalut, kirurgiset instrumentit Leikkuutyökalut, kulutusta kestävät komponentit Tarkkuuslaakerit, venttiiliosat, kulutusta kestävät leikkaustyökalut

 

440A Vs. 440B Vs. 440C Stainless Steel:Hardness 

 

Miksi 440C:llä on korkeampi kovuus kuin 440A:lla ja 440B:llä?

Suurin ero on hiilipitoisuus. Kolmella laadulla on suurin piirtein samanlainen kromialue, mutta niiden hiilitasot nousevat asteittain 440A:sta 440C:een.

Luokka Carbon Range Vaikutus kovettumiseen
440A 0.60–0.75% Tukee korkeaa kovuutta säilyttäen yleensä paremman sitkeyden ja korroosionkestävyyden tasapainon
440B 0.75–0.95% Tarjoaa suuremman saavutettavan kovuuden kuin 440A vertailukelpoisissa, sopivissa käsittelyolosuhteissa
440C 0.95–1.20% Tukee korkeinta saavutettavaa kovuutta ja kulutuskestävyyttä kolmesta luokasta

 

440A vs. 440B vs. 440C Stainless Steel: Carbon Content

440A vs. 440B vs. 440C ruostumaton teräs: lämpökäsittely

Lämpökäsittelyprosessi 440A / 440B ruostumaton teräs 440C ruostumatonta terästä
Täysi hehkutus 800-900 astetta (1472-1652 astetta F), uuni jäähdytetään noin 600 asteeseen (1112 astetta F), sitten ilmajäähdytetään 800–850 astetta (1472–1562 astetta F), jota seuraa säädelty uunin jäähdytys ja ilmajäähdytys lämpökäsittelyn mukaisesti
Karkaisu (austenitisointi) 1010–1050 astetta (1850–1922 astetta F), jota seuraa öljysammutus tai ilmajäähdytys osan koosta ja hyväksytystä menettelystä riippuen 1010–1065 astetta (1850–1949 astetta F); öljykarkaisu voidaan vaatia paksummissa osissa mitoista ja hyväksytystä menettelystä riippuen
Karkaisu 150–370 astetta (302–698 astetta F) 150–370 astetta (302–698 astetta F); vältä 425–565 astetta (797–1049 astetta F), jossa korroosionkestävyys ja sitkeys voivat heikentyä, riippuen erityisestä lämpökäsittelyjaksosta
Ohjeellinen kovuus karkaisun jälkeen 150 asteessa: noin 58 HRC; 370 asteessa: noin 48 HRC 150 asteessa: noin 60 HRC; 370 asteessa: noin 50 HRC

Tärkeää:Yllä olevat lämpötilat ja kovuusarvot ovat ohjeellisia käsittelyohjeita, eivät yleisiä hyväksyntärajoja. Todelliset tulokset riippuvat tarkasta laadusta, kemiallisesta koostumuksesta, poikkileikkauksen paksuudesta, karkaisumenetelmästä, karkaisuajasta ja soveltuvasta materiaalispesifikaatiosta. Ostajien tulee vaatia toimittajaa tai lämpökäsittelyn tarjoajaa vahvistamaan pätevä menettely ja saavutettava kovuusalue ennen tilauksen tekemistä.

 

440A vs. 440B vs. 440C ruostumaton teräs: miten valita?

Sovellus Suositeltu arvosana Avaimen kovuusvaatimus
Tarkkuuslaakerit (ABEC-5 ja uudemmat) 440C 60-62 HRC
Kirurgiset instrumentit / kirurgiset terät 440C 58-60 HRC
Venttiilin sisäosat (API 6A -sovellukset) 440B 55–58 HRC
Elintarvikekäyttöiset veitset / keittiöveitset 440A tai 440B 54-58 HRC
Meri-/kemianteollisuuden kiinnikkeet 440A Hehkutettu kunto tai pienempi tai yhtä suuri kuin 56 HRC määritellyllä tavalla
Pumpun siipipyörät / valssaamorullat 440B 56–58 HRC
Iskunkestävät sovellukset (vasarat, taltat) 440A 50–54 HRC, edellyttää lämpökäsittelyn validointia

Tekninen huomautus:Nämä suositukset ovat alustavia valintaohjeita, eivät yleisiä suunnittelurajoja. Todelliset kovuusvaatimukset riippuvat komponenttien geometriasta, kuormituksesta, lämpökäsittelystä ja sovellettavasta tuotteen tai toimialan spesifikaatiosta. ABEC-luokitus määrittelee laakerin mitta- ja käyntitarkkuuden, ei yleistä 60–62 HRC-kovuusvaatimusta. Varmista API 6A -venttiilikomponenttien ja meri- tai kemiallisten kiinnittimien osalta sovellettavat materiaali-, kovuus-, happamuutta- ja korroosiovaatimukset ennen laadun määrittämistä.

Ota yhteyttä nyt

 

440A 440B 440C ruostumaton terästanko Myydään

GNEE toimittaa 440A, 440B ja 440C ruostumattomasta teräksestä valmistettuja tankoja, joita käytetään laajalti veitsien, tarkkuuslaakereiden, leikkaustyökalujen, venttiilikomponenttien ja teollisten kulutusta kestävien osien valmistuksessa. Voimme räätälöidä tekniset tiedot projektisi vaatimusten mukaan, mukaan lukien tangon halkaisija, pituus, pinnan viimeistely, hehkutus tai lämpökäsittely ja haluttu kovuus.

 

Tekniset tiedot ja toimitusehdot

Parametri Tekniset tiedot
Sovellettavat standardit ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582, EN 10088-3, JIS G4303, DIN 17440
Toimitusehto • Hehkutettu (pehmeä): HBW pienempi tai yhtä suuri kuin 269 (työstön kaupallinen vakioehto)
• Quenched & Tempered (Q+T): Mukautettu kovuus pyynnöstä
Pintakäsittely • Musta (kuumavalssattu/taottu)
• Kuorittu / karkea sorvattu
• Keskitön maa (kiillotettu)
• Kylmäpiirretty (kirkas)
Mitattoleranssi • Kuumavalssattu/taottu: ASTM A484, DIN 7527
• Kylmäviimeistely/hiottu: ISO h8, h9, h11 tai mukautettu
Laadun testaus Mill Test Certificate (EN 10204 3.1), Ultrasonic Test (SEP 1921 / ASTM A388), PMI-testi

 

Saatavilla olevat tuotemuodot ja kokovalikoima

Tuotelomake Tuotantoprosessi Kokoalue (metrinen) Kokoalue (Imperial) Pituus
Pyöreä baari Kuumavalssattu / taottu Halkaisija. 10 mm – 450 mm Halkaisija. 0.39" – 17,7" 3 000 – 6 000 mm / räätälöity
Pyöreä palkki (kirkas) Kylmävedetty / kuorittu / jauhettu Halkaisija. 2 mm – 100 mm Halkaisija. 0.08" – 3,94" 2 000 – 4 000 mm / kiinteä
Flat Bar / Plate Bar Kuumavalssattu / halkaistu / taottu Paksuus: 5 – 120 mm
Leveys: 20-600 mm
Paksuus: 0,2" - 4,7"
Leveys: 0,8" - 23,6"
2 000 – 6 000 mm / räätälöity
Square Bar Kuumavalssattu / kylmävedetty / taottu 10 × 10 mm – 200 × 200 mm 0.39" × 0.39" – 7.87" × 7.87" 3 000 - 6 000 mm
Kuusikulmainen tanko Kylmäpiirretty Kuusio 6 mm – 65 mm Hex 0,23" – 2,56" 3 000 - 4 000 mm
440C Stainless Steel Round Bar
440C ruostumattomasta teräksestä valmistettu pyöreä tanko
440C Stainless Steel Hexagonal Bar
440C ruostumattomasta teräksestä valmistettu kuusikulmainen tanko
440C Stainless Steel Flat Bar
440C ruostumattomasta teräksestä valmistettu litteä tanko
440C Stainless Steel Square Bar
440C ruostumattomasta teräksestä valmistettu neliöpalkki

Ota yhteyttä GNEE:hen ja kerro vaatimuksistasi – määritä teräslaatu, halkaisija, määrä ja kovuusalue – ja annamme sinulle räätälöidyn tarjouksen.

Pyydä tarjous nyt

 

FAQ

K: 440A vs. 440B vs. 440C: Kummalla on paras korroosionkestävyys?
V: 440A:lla on paras korroosionkestävyys, jota seuraa 440B, ja 440C on heikoin. 440C on korkein hiilipitoisuus; huomattava määrä kromia kuluu karbidien muodostamiseen, jolloin matriisiin jää vähemmän "vapaata" kromia korroosionkestävyyden aikaansaamiseksi. Sitä vastoin 440A:lla on alhaisin hiilipitoisuus, mikä sallii enemmän vapaata kromia jäädä matriisiin ja tuloksena on ehjämpi passivointikerros, joka tarjoaa erinomaisen ruosteenkestävyyden.

 

K: 440A vs. 440B vs. 440C: Miten ne eroavat lujuudesta?
A: 440A > 440B > 440C.
440A:lla on suurin sitkeys; se on vähemmän altis murtumiselle tai reunahalkeamiselle. Törmäyksen alaisena se todennäköisemmin kehittää vähäistä reunan vierimistä (muodonmuutosta) murtumisen sijaan.
Koska muodostuu suuri määrä karkeita kromikarbideja, 440C on haurain. Vaikeissa olosuhteissa - kuten raskaassa silputuksessa tai voimakkaassa iskukuormituksessa - sen reuna on suhteellisen altis mikrohalkeamiselle.

 

K: Ovatko 440-sarjan ruostumattomat teräkset magneettisia?
V: Kyllä, 440A, 440B ja 440C ovat vahvasti magneettisia kaikissa olosuhteissa.
Ne kuuluvat martensiittisten ruostumattomien terästen perheeseen (toisin kuin austeniittiset ruostumattomat teräkset, kuten 304 tai 316, jotka ovat ei-magneettisia). Ne ovat ferromagneettisia materiaaleja, olivatpa ne hehkutetussa tilassa (ferriittinen matriisi) tai sammutettu (martensiittinen rakenne).

 

K: Miksi "kryogeenistä käsittelyä" suositellaan usein 440 C:n lämpökäsittelyn aikana?
V: Korkean hiili- ja seosainepitoisuutensa vuoksi 440C säilyttää usein huomattavan määrän muuntamatonta austeniittia sammutuksen jälkeen. Tämä jäännösausteniitti voi johtaa odotettua pienempään kovuuteen ja voi aiheuttaa mittaepävakautta (vääristymistä tai muodonmuutosta) ajan myötä. Kryogeenisellä käsittelyllä lämpötiloissa, jotka vaihtelevat -70 asteesta -196 asteeseen, säilynyt austeniitti voidaan muuntaa martensiitiksi mahdollisimman suuressa määrin, jolloin saavutetaan maksimaalinen kovuus ja mittapysyvyys.

Lähetä kysely

Saatat myös pitää