Mikä on korkeamolybdeenipitoinen 317LMN-austeniittinen ruostumaton teräs?
Jätä viesti
Jos etsit ruostumatonta terästä, jolla on erinomainen korroosionkestävyys kloridin aiheuttamaa pistesyöpymistä, rakokorroosiota ja happamia prosessiympäristöjä vastaan, 317LMN-austeniittinen ruostumaton teräs, joka sisältää runsaasti molybdeenia, voi olla ihanteellinen valinta projektiisi. Noin 4–5 % molybdeeniä ja optimoitua typen lisäystä sisältävä 317LMN on erityisesti suunniteltu vaativiin sovelluksiin kemiankäsittelyssä, savukaasujen rikinpoistossa (FGD), sellun ja paperin tuotannossa sekä useilla muilla teollisuuden aloilla.
Mikä on 317LMN ruostumaton teräs?
317LMN on vähähiilinen, typellä seostettu austeniittista ruostumatonta terästä, joka sisältää kromia, nikkeliä ja suhteellisen korkean molybdeenipitoisuuden. Verrattuna perinteisiin 304L- ja 316L-malleihin, sen korkeampi molybdeenipitoisuus yleensä parantaa paikallisen korroosionkestävyyttä kloridipitoisissa ympäristöissä ja tietyissä happamissa prosessivirroissa. Typpi lisää lujuutta ja auttaa parantamaan pistekorroosionkestävyyttä.
"L" tarkoittaa vähähiilistä laatua, mikä auttaa vähentämään hitsaukseen ja muihin lämpöprosesseihin liittyvää herkistymisen ja rakeiden välisen korroosion riskiä. "M" tarkoittaa lisääntynyttä molybdeenipitoisuutta, kun taas "N" tarkoittaa typen seostumista.
Mitkä ovat tärkeimmät erot 317L:n ja 317LMN:n välillä?
317L ja 317LMN ovat vähähiilisiä austeniittisia ruostumattomia teräksiä. 317L sisältää 3,0–4,0 % Mo, kun taas 317LMN lisää typpeä 0,10–0,22 % ja säilyttää 4,0–5,0 % molybdeeniä. Korkeampi Mo ja N nostavat sen PREN-arvoa, mikä parantaa pistekestävyyttä ja vetolujuutta. Se toimii paremmin ankarissa kloridi- ja happamissa ympäristöissä, vaikka se maksaa enemmän kuin tavallinen 317 litraa.
317LMN ruostumattoman teräksen tekniset tiedot
|
Tuote |
Erittely |
|---|---|
|
Ruostumaton teräs luokka |
317LMN |
|
UNS-numero |
S31726 |
|
Materiaalityyppi |
Korkean molybdeenin austeniittista ruostumatonta terästä |
|
FI Vastaava |
1.4439 / X2CrNiMoN17-13-5 (yleisesti viitattu vastaava) |
|
Tuotestandardi |
ASTM A240 / ASME SA-240 levylle, levylle ja nauhalle |
|
Mikrorakenne |
Austeniittista |
|
Toimitusehto |
Liuos hehkutettu, tuotespesifikaatioiden mukaan |
317LMN ruostumattoman teräksen kemiallinen koostumus
Kemiallinen koostumus, paino-% - UNS S31726 / ASTM A240 viite
|
Elementti |
Minimi (%) |
Maksimi (%) |
|---|---|---|
|
Hiili (C) |
- |
0.030 |
|
Kromi (Cr) |
17.00 |
20.00 |
|
Nikkeli (Ni) |
13.50 |
17.50 |
|
Molybdeeni (Mo) |
4.00 |
5.00 |
|
Typpi (N) |
0.10 |
0.20 |
|
Mangaani (Mn) |
- |
2.00 |
|
Pii (Si) |
- |
0.75 |
|
Fosfori (P) |
- |
0.045 |
|
rikki (S) |
- |
0.030 |
|
rauta (Fe) |
Saldo |
Saldo |
317LMN ruostumattoman teräksen mekaaniset ominaisuudet
ASTM A240:n mukaiset levyn, levyn ja nauhan vähimmäisvaatimukset
|
Omaisuus |
Vaatimus |
|---|---|
|
Vetolujuus |
Suurempi tai yhtä suuri kuin 550 MPa |
|
0,2 %:n myötölujuus |
Suurempi tai yhtä suuri kuin 240 MPa |
|
Pidentymä |
Suurempi tai yhtä suuri kuin 40 % |
|
Rockwellin kovuus |
Vähemmän tai yhtä suuri kuin 96 HRB |
|
Brinell-kovuus |
Pienempi tai yhtä suuri kuin 223 HBW, jos viitetiedoissa määritetään |
317LMN ruostumattoman teräksen fyysiset ominaisuudet
|
Omaisuus |
Tyypillinen arvo |
|---|---|
|
Tiheys |
8,00 g/cm³ |
|
Elastisuusmoduuli |
Noin 195 GPa |
|
Lämmönjohtavuus |
Noin 14,6 W/(m·K) |
|
Keskimääräinen lämpölaajenemiskerroin |
Noin 16,5 × 10⁻⁶ /K |
|
Sähkövastus |
Noin 0,79 μΩ·m |
Ruostumattoman 317LMN-teräksen korroosionkestävyys
317LMN on vähähiilinen, runsaasti molybdeenia sisältävä typellä seostettu austeniittista ruostumatonta terästä, jossa on 4,0–5,0 % Mo ja 0,10–0,22 % N. Sen kohonnut PREN-arvo parantaa huomattavasti piste- ja rakokorroosionkestävyyttä kloridi-, rikki- ja fosfolihapossa. Se ylittää 317 litraa ja 316 litraa, ja se sopii ankariin kemikaaleihin, sellu- ja offshore-prosessiympäristöihin.
317LMN ruostumattoman teräksen lujuus
317LMN saa lisää lujuutta kiinteän typen liuoksen vahvistamisesta. Liuoshehkutetussa tilassa sen minimi Rp0,2 saavuttaa arvon 240 MPa ja Rm suurempi tai yhtä suuri kuin 550 MPa, korkeampi kuin standardi 317L. Typpi säilyttää myös sitkeyden, toisin kuin kylmämuokattu karkaisu. Se säilyttää vakaat mekaaniset ominaisuudet maltillisissa lämpötiloissa painelaakereille korroosionkestäville laitteille.
317LMN ruostumattoman teräksen hitsattavuus
317LMN:llä on hyvä hitsattavuus vähähiilisenä austeniittisena laatuna. Sen alhainen hiilipitoisuus (alle tai yhtä suuri kuin 0,03 %) rajoittaa rakeiden välistä karbidisaostumista. GTAW, GMAW ja SMAW ovat käytettävissä; vaaditaan vastaavia korkea-Mo-pitoisia, typpeä sisältäviä täyteainemetalleja. Alhaista lämmöntuottoa suositellaan nitridien erottelun välttämiseksi, eikä hitsausliuoskäsittely ole pakollinen useimmissa palveluissa.
Onko 317LMN ruostumaton teräs magneettinen?
317LMN on täysin austeniittista ruostumatonta terästä ja normaalisti ei-magneettinen liuoshehkutetussa tilassa. Hieman heikkoa magnetismia voi esiintyä raskaan kylmätyöstön jälkeen rajoitetun martensiitin muuntumisen vuoksi. Se ei ole ferromagneettinen, kuten ferriittiset tai martensiittiset ruostumattomat teräslaadut, mikä erottaa sen sarjoista 410, 420 ja 431.
317LMN ruostumaton teräs Sovellukset
Poikkeuksellisen suorituskyvyn vuoksi erittäin syövyttävissä kemiallisissa ympäristöissä 317LMN:ää käytetään usein seuraavilla alueilla:
• Kemiallinen ja petrokemiallinen käsittely: Syövyttävien happojen ja erilaisten kemiallisten väliaineiden käsittely.
• Savukaasujen rikinpoisto (FGD): pilaantumisen hallinta- ja pesurijärjestelmät.
• Massa- ja paperiteollisuus: Valkaisulaitteet ja massankäsittely.
• Farmaseuttiset ja tekstiililaitteet: Tuotantoprosessit, jotka vaativat korkeaa puhtautta tai joissa käytetään vahvoja kemiallisia aineita.
317LMN ruostumattoman teräksen valmistaja
GNEE voi toimittaa 317LMN ruostumatonta terästä (UNS S31726) eri muodoissa, mukaan lukien levyt, levyt, kelat ja nauhat. Muiden tuotemuotojen saatavuus edellyttää vahvistusta tehtaan tuotantokapasiteetin ja erityisvaatimusten perusteella.



Mitä tulee toimitukseen, tällä hetkellä varastossa olevat tuotteet voidaan yleensä lähettää noin 7 päivän sisällä. Mittatilaustyönä valmistetut tilaukset vaativat yleensä 30–50 päivää, ja tarkka toimitusaika riippuu varastotilanteesta, tuotteen mitoista, tehtaan tuotantoaikatauluista ja tarkastusvaatimuksista. Nämä aikataulut ovat vain viitteellisiä, eivätkä ne muodosta GNEE:n sitovaa toimitussitoumusta.
Ennen tilausvahvistusta GNEE voi selvittää saatavilla olevat tekniset tiedot, pintakäsittelyt, vientipakkausvaihtoehdot, materiaalitestisertifikaatit (MTC), lämpönumeron jäljitettävyyden ja kolmannen osapuolen tarkastusjärjestelyt. Saadaksesi tarkan tarjouksen ja toimitusajan, ilmoita tarvittavasta tuotteen muodosta, paksuudesta tai mitoista, määrästä, sovellettavista standardeista, sertifiointivaatimuksista ja kohdeportista.








