440C ruostumattoman teräksen kovuustietotaulukko
Jätä viesti
Jos valitset AISI 440C ruostumattomasta teräksestä valmistettuja tankoja veitsiin, tarkkuuslaakereihin, kulutusta kestäviin komponentteihin tai teollisuustyökaluihin, kovuus on yksi tärkeimmistä ostospesifikaatioista. Se vaikuttaa kulutuskestävyyteen, reunan pysyvyyteen, työstettävyyteen ja muodonmuutoskestävyyteen.
AISI 440C on korkeahiilinen martensiittinen ruostumaton teräs, joka sisältää noin 0,95–1,20 % hiiltä ja 16–18 % kromia. Hehkutetussa tilassa sen kovuus on yleisesti määritelty enintään noin 269 HBW sovellettavien tuotestandardien mukaan. Sopivan karkaisun ja karkaisun jälkeen 440C voi tyypillisesti saavuttaa noin 58–60 HRC:n, joidenkin pätevien lämpökäsittelyolosuhteiden ollessa noin 60–62 HRC.
Mikä on hehkutetun 440C ruostumattoman teräksen maksimikovuus?
Yleisesti viitattu raja on noin 269 HBW hehkutetulle materiaalille sovellettavien tuotemääritysten mukaisesti. Tarkista hallitseva standardi ja painos, ennen kuin käytät tätä arvoa sopimuksen hyväksymisrajana.
Toimitusolosuhteet (ennen lämpökäsittelyä)
| Kunto | Kovuus (HBW) | Kovuus (HRC noin) | Koneistettavuus |
| Pehmeä hehkutettu (standardi) | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 269 HBW | Pienempi tai yhtä suuri kuin 28 HRC | Vakiotyöstöolosuhteet (jyrsintä, sorvaus, poraus) |
| Kylmäveto/työkarkaistu | ~ 280-320 HBW | ~ 29 - 34 HRC | Paranneltu pintakäsittely, hieman jäykempi |
AISI 440C kovuus vs. karkaisulämpötila -tietolehti
Testiolosuhteet: Φ25,4 mm (1") pyöreä tanko, austenitoitu 1038 asteessa (1900 astetta F), öljysammutettu, karkaistu 1 tunti. Tietolähde: Carpenter Technology 440C Datasheet, Taylor Special Steels, West Yorkshire Steel.
| Karkaisulämpötila ( aste ) | Karkaisulämpötila (astetta F) | Kovuus (HRC) | Kovuus (HV) | Kovuus (HBW) | Vetolujuus (MPa) | Pidentymä (%) | Tyypillinen sovellus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kuten sammutettuna | - | 60 – 62 | 697 – 756 | 695 – 750 | - | - | Vain sisäinen viite, ei suoraa palvelua varten |
| 150 | 300 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Tarkkuuslaakerit, leikkuureunat |
| 165 | 329 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Laakerit |
| 180 | 356 | 57 – 59 | 578 – 631 | 575 – 630 | ~1950 | 2 – 3 | Kirurgiset instrumentit, tarkkuusakselit |
| 200 | 392 | 58 – 59 | 631 – 650 | 630 – 650 | ~1950 | 2 – 3 | Kirurgiset instrumentit, venttiilien tiivistyspinnat |
| 250 | 482 | 57 | 631 | 630 | ~1900 | 3 – 4 | Venttiilin trimmi, pumpun juoksupyörät |
| 300 | 572 | 56 | 587 | 585 | ~1850 | 4 – 5 | Työrullat, kuluvat vuoraukset |
| 315 | 599 | 56 – 57 | 587 – 631 | 585 – 630 | 1970 | 2 | ASTM A276 -standarditesti |
| 350 | 662 | 52 – 56 | 516 – 587 | 515 – 585 | ~1700 | 5 – 7 | Erittäin sitkeä huolto, akseleminen |
| 425 | 800 | 56 ⚠️ | 587 | 585 | ~1600 | 6 – 8 | ⚠️ Toissijainen kovettumisvyöhyke (ei suositella) |
| 500 | 932 | 52 – 54 | 516 – 555 | 515 – 555 | ~1400 | 8 – 10 | Iskunkestävät rakenneosat |
| 565 | 1049 | 48 – 52 | 458 – 516 | 455 – 515 | ~1200 | 10 – 12 | ⚠️ Korroosionkestävyys ja sitkeys putoaa samanaikaisesti |
| 600 | 1112 | 44 – 48 | 412 – 458 | 410 – 455 | ~1000 | 12 – 15 | Koneistettava kunto (lähes hehkutettu) |
Kovuus vs. karkaisulämpötilakäyrä

Sammutuslämpötilan vaikutus kovuuteen
| Austenisoiva lämpötila (aste / aste F) | Liotusaika | Sammutusväline | As-Quenched-kovuus | Säilytetty austeniittitaso |
| 1010 astetta (1850 astetta F) | 30-45 min | Öljy / tyhjiöilma | 59 - 61 HRC | Matala (~5 %) |
| 1040 astetta (1900 astetta F) [vakio] | 30-45 min | Öljy / tyhjiöilma | 60-62 HRC | Kohtalainen (n. 10–15 %) |
| 1070 astetta (1955 astetta F) | 20-30 min | Öljy / tyhjiöilma | 58 – 60 HRC (pudotukset ylimääräisen austeniitin takia) | High (>20%) |
| 1040 astetta + pakkasta (-78 astetta / -108 astetta F) | +2 tuntia pakkasta | Öljy + kuivajää | 62-63 HRC | Erittäin alhainen (<3%) |
| 1040 astetta + kryo (-196 astetta / -320 astetta F) | +2 tuntia nestemäistä N₂ | Öljy + Neste N2 | 63 - 64 HRC | mitätön (<1%) |

Osion koon vaikutus kovuuteen
| Osion koko | Saavutettava kovuus (HRC) 150 asteen lämpötilassa | Syy |
|---|---|---|
| Φ10 – Φ25 mm | 60 – 62 | Täysin läpikarkaistu, martensiitti koko poikkileikkaukseltaan |
| Φ25 – Φ50 mm | 58 – 60 | Ydin alkaa alikovettua |
| Φ50 – Φ75 mm | 55 – 58 | Ytimen kovuuden merkittävä lasku |
| Φ75 – Φ100 mm | 52 – 56 | Biniitti/ferriitti muodostuu ytimeen |
| >Φ100 mm | < 52 (Core) | karkaisua tai austemperointia tarvitaan |

AISI 440C kovuusmuunnostaulukko
Ostajat voivat kohdata erilaisia kovuusyksiköitä (HRC / HV / HBW / HRB) tarkastuksen aikana. Alla on muunnosviite tyypillisille kovuusarvoille 440C.
| HRC | HV (Vickers) | HBW (Brinell) | HRB | Kunto |
|---|---|---|---|---|
| 40 | 412 | 410 | 92 | Hehkutetun tilan yläraja |
| 45 | 470 | 468 | 97 | Tyypillinen hehkutettu kunto |
| 50 | 527 | 525 | - | Keskilämpötilassa karkaistu |
| 52 | 555 | 553 | - | Karkaistu 350 asteessa |
| 54 | 587 | 585 | - | Karkaistu 400 asteessa |
| 56 | 614 | 612 | - | Karkaistu 300-315 astetta |
| 57 | 631 | 630 | - | Karkaistu 250 asteessa |
| 58 | 650 | 648 | - | Karkaistu 200 asteessa |
| 59 | 668 | 666 | - | Karkaistu 180 asteessa |
| 60 | 697 | 695 | - | Karkaistu 150 asteessa (vakio) |
| 61 | 720 | 718 | - | Karkaistu 150 asteessa (korkea hiilipitoisuus) |
| 62 | 756 | 754 | - | Sammutettuna / austenitisoituna 1038 asteessa |
440C vs. muut laatuluokat Cross-Grade kovuuden vertailu
| Luokka | Teräs tyyppi | Hiilipitoisuus (%) | Max Hardness (HRC) | Tyypillinen käyttökovuus (HRC) | Korroosionkestävyys | Kovuus | Tyypilliset sovellukset |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 440C | Martensiittista ruostumatonta terästä | 0.95 – 1.20 | 60 – 62 | 58 – 60 | ★★★☆ | ★★☆ | Laakerit, leikkuutyökalut, kirurgiset instrumentit |
| 440B | Martensiittista ruostumatonta terästä | 0.75 – 0.95 | 58 – 60 | 56 – 58 | ★★★★ | ★★★ | Venttiilit, pumput, keskitason ruokailuvälineet |
| 440A | Martensiittista ruostumatonta terästä | 0.60 – 0.75 | 56 – 58 | 54 – 56 | ★★★★ | ★★★★ | Kiinnikkeet, venekomponentit |
| 420 | Martensiittista ruostumatonta terästä | 0.15 – 0.35 | 52 – 54 | 48 – 52 | ★★★★ | ★★★ | Ruokailuvälineet, edulliset ruokailuvälineet |
| 410 | Martensiittista ruostumatonta terästä | 0.15 – 0.30 | 50 – 52 | 46 – 50 | ★★★★ | ★★★★ | Turbiinien lavat, venttiilirungot |
| D2 | Kylmätyötyökaluteräs | 0.90 – 1.00 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Muotit, leimausosat (kuivapalvelu) |
| A2 | Kylmätyötyökaluteräs | 0.50 – 0.60 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Kylmäleimausmuotit, mittarit |
| 316L | Austeniittista ruostumatonta terästä | 0.03 – 0.08 | 25–30 (HRB) | 20–25 (HRC) | ★★★★★ | ★★★★★ | Kemikaali- ja meripalvelu |
| 17-4 PH | Sadekarkaisu ruostumaton teräs | 0.03 – 0.09 | 44 – 46 | 36 – 44 | ★★★★ | ★★★★ | Ilmailu, öljy ja kaasu |
Pyydä tarjous 440C ruostumattomasta teräksestä
Tarvitsetko 440C ruostumattomasta teräksestä valmistettuja tankoja veitsiin, tarkkuuskomponentteihin tai teollisiin kulutusosiin? Lähetä GNEE tarvitsemasi mitat, toimitustilanne, tavoitekovuus ja määrä. Tiimi voi vahvistaa käytettävissä olevat vaihtoehdot, asiakirjat, tarkastusjärjestelyt, pakkaukset ja arvioidun toimituksen ennen tilauksen tekemistä.
FAQ
K: Mikä on 440C:n maksimikovuus HRC:ssä?
V: 1038-asteisen karkaisun ja 150-asteisen karkaisun jälkeen 440C voi saavuttaa 60-62 HRC:n (noin 697-756 HV). Tämä on standardimartensiittisten ruostumattomien terästen korkein kovuus, verrattavissa D2- tai A2-työkaluteräksiin.
K: Mikä on 440C:n kovuus hehkutetussa tilassa?
V: Täyden hehkutuksen jälkeen (uunin jäähdytys 845–900 astetta) kovuus on noin 223–255 HBW (noin 20–25 HRC / 92–97 HRB). Tämä tila on tarkoitettu koneistukseen.
K: Miksi 440C on vain 55 HRC 60 HRC:n sijaan?
A: Possible reasons include: ① The cross-section is too large (>Φ50 mm), mikä johtaa riittämättömään kovettumiseen ytimessä; ② Sammutuslämpötila on liian alhainen (<1010 °C); ③ The tempering temperature is too high (>300 astetta); tai ④ Jäähdytysnopeus on riittämätön (öljysammutus vaaditaan; ilmajäähdytys ei riitä). Anna poikkileikkauksen mitat ja lämpökäsittelyprofiili lisävianmääritystä varten.
K: Voiko 440C ylittää 62 HRC?
V: Ei normaaleissa käsittelyolosuhteissa. 62 HRC on käytännöllinen raja öljysammutetulle 440 C:lle. Jos vaaditaan korkeampaa kovuutta (63+ HRC), kannattaa vaihtaa D2- (62–64 HRC) tai M2-pikateräkseen (64–66 HRC), vaikka näillä materiaaleilla ei ole korroosionkestävyyttä.
K: Onko käytännössä merkittävä ero 440C:n, jonka kovuus on 60 HRC, ja 58 HRC:n välillä? V: Sillä on merkittävä vaikutus reunan pysyvyyteen (leikkuutyökaluilla 60 HRC tarjoaa noin 15–20 % paremman pidätyksen kuin 58 HRC); kohtalainen vaikutus laakereihin (noin 10 % ero kosketusväsymisiässä välillä 60 HRC ja 58 HRC); ja mitätön vaikutus venttiileihin/pumppuihin (erot ovat merkityksettömiä 56 HRC:n yläpuolella).
K: Pitäisikö HRC:tä tai HV:tä käyttää 440C:n kovuustestaukseen?
V: HRC on vakiomenetelmä (ASTM E18) ja sopii komponenteille, joiden paksuus on yli 2 mm. Pienille osille (< 2 mm) or thin-walled components, use the HV 10 scale (Vickers, 10 kgf load) and then convert the result to HRC using a conversion table.
K: Väheneekö 440C:n kovuus ajan myötä karkaisun jälkeen (vanhenemisvaikutus)?
V: Kun karkaistu välillä 150–370 astetta, 440 C:n kovuus on erittäin vakaa, ja sen muutos on alle 1 HRC 10 vuoden aikana huoneenlämpötilassa. Kuitenkin karkaisu alueella 425–565 astetta voi johtaa "viivästyneeseen pehmenemiseen" – kovuuden asteittaiseen laskuun 2–4 HRC:llä viikkojen tai kuukausien aikana – mikä on yksi syy, miksi tätä lämpötila-aluetta ei suositella.







