Etusivu - Tietoa - Tiedot

317LMN vs. 317L vs. 316L: keskeiset erot

Jos etsit ruostumatonta terästä kemialliseen käsittelyyn, kloridipitoisia liuoksia, savukaasujen rikinpoistolaitteita (FGD) tai muita syövyttäviä teollisuusympäristöjä, ruostumattoman teräksen 317LMN, 317L ja 316L väliltä valitseminen voi vaikuttaa laitteiden käyttöikään, ylläpitokustannuksiin ja projektin luotettavuuteen.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Key Differences

 317LMN Stainless Steel

Mikä on 317LMN ruostumaton teräs?

317LMN (UNS S31726) on vähähiilinen, runsaasti molybdeenipitoista typpeä sisältävä austeniittista ruostumatonta terästä, jossa on 4,0–5,0 % Mo ja 0,10–0,22 % N. Sen PREN-arvo on huomattavasti suurempi kuin 317L. Se tarjoaa erinomaisen piste- ja rakokorroosionkestävyyden kloridi- ja happamissa ympäristöissä. Sitä käytetään laajalti sellun, kemian käsittelyssä ja offshore-laitoksissa, joissa standardi 317L ei täytä korroosionestovaatimuksia.

Mikä on 317L ruostumaton teräs?

317L (UNS S31703) on vähähiilinen molybdeeniausteniittista ruostumatonta terästä, jossa on 3,0–4,0 % Mo ja C vähemmän tai yhtä suuri kuin 0,03 %. Se tarjoaa paremman kloridikorroosionkestävyyden kuin 316L ja välttää rakeiden välisen korroosion hitsauksen jälkeen ilman liuoksen jälkeistä hehkutusta. Se on valittu kohtalaisen syövyttävälle kemikaalivirralle, paperin valkaisulaitteistolle ja märkäprosessijärjestelmille, kohtuuhintaisella yli 316 litralla.

317L Stainless Steel
316L Stainless Steel pipe

Mikä on 316L ruostumaton teräs?

316L (UNS S31603) on yleinen vähähiilinen molybdeenipitoinen austeniittista ruostumatonta terästä, joka sisältää 2,0–3,0 % molybdeeniä (Mo) ja enintään 0,03 % hiiltä (C). Tämä laatu kestää erinomaisen rakeiden välistä korroosiota hitsauksen jälkeen ja toimii poikkeuksellisen hyvin ympäristöissä, joissa on klorideja tai heikkoja happoja. Se toimii perusmateriaalina merenkulun ja kemianteollisuuden sovelluksissa, mukaan lukien putkistot, varastosäiliöt ja liittimet.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: keskeiset erot

316L, 317L ja 317LMN ovat kaikki vähähiilisiä austeniittisia ruostumattomia teräksiä, joiden molybdeeni- (Mo) ja typen (N) pitoisuus on asteittain korkeampi. Tarkemmin sanottuna 316L sisältää 2,0–3,0 % molybdeeniä; 317L sisältää 3,0–4,0 % molybdeeniä; ja 317LMN sisältää 4,0–5,0 % molybdeeniä sekä 0,10–0,22 % typpeä. 316L sopii yleiskäyttöön; 317L sopii kohtalaisen syövyttävissä ympäristöissä; ja 317LMN on suunniteltu käytettäväksi vakavissa kemiallisissa korroosio-olosuhteissa.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Kemiallisen koostumuksen vertailu (paino-%)

Seoslaatu

UNS

EN-standardi

Hiili (C)

Kromi (Cr)

Nikkeli (Ni)

Molybdeeni (Mo)

Typpi (N)

PREN-alue*

316L

S31603

1.4404

Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030

16.00–18.00

10.00–14.00

2.00–2.50

Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,10

23–25

317L

S31703

1.4438

Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030

18.00–20.00

11.00–15.00

3.00–4.00

Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,10

29–33

317LMN

S31726

1.4439

Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030

17.00–20.00

13.50–17.50

4.00–5.00

0.10–0.22

36–40+

* PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) arvioidaan yleisesti käyttämällä seuraavaa kaavaa:

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: mekaaniset ominaisuudet (minimiarvot)

Mekaaninen ominaisuus

316L (UNS S31603)

317L (UNS S31703)

317LMN (UNS S31726)

Vetolujuus (Rm)

Suurempi tai yhtä suuri kuin 485 MPa (70 ksi)

Suurempi tai yhtä suuri kuin 515 MPa (75 ksi)

Suurempi tai yhtä suuri kuin 650 MPa (94 ksi)

0,2 %:n myötölujuus (Rp0,2)

Suurempi tai yhtä suuri kuin 170 MPa (25 ksi)

Suurempi tai yhtä suuri kuin 205 MPa (30 ksi)

Suurempi tai yhtä suuri kuin 295 MPa (43 ksi)

Pidentymä (A5)

Suurempi tai yhtä suuri kuin 40 %

Suurempi tai yhtä suuri kuin 35 %

Suurempi tai yhtä suuri kuin 35 %

Kovuus (maksimi)

217 HBW / 95 HRB

217 HBW / 95 HRB

250 HBW / 100 HRB

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: korroosionkestävyys

316L sisältää 2,0–3,0 % Mo ja kohtalainen kloridinkestävyys. 317L nostaa molybdeenin pitoisuuden 3,0–4,0 prosenttiin parantaakseen piste- ja rakokorroosion suorituskykyä. 317LMN:ssä on 4,0–5,0 % Mo plus 0,10–0,22 % typpeä, mikä tuottaa kolmen suurimman PREN-arvon. Se ylittää kaksi muuta kuumissa laimeissa hapoissa, kloridipitoisissa prosessinesteissä ja massan valkaisuympäristöissä. Kaikki kolme vähähiilistä laatua kestävät rakeiden välistä korroosiota hitsauksen jälkeen.

General Corrosion Resistance
Yleinen korroosionkestävyys
Threshold Chloride Concentration (ppm)
Kloridipitoisuuden kynnys (ppm)

 

Localized Resistance. Crevice corrosion
Paikallinen vastus. Rakokorroosio
Fatigue Corrosion Resistance
Väsymiskorroosionkestävyys

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Vahvuus

Liuoshehkutetussa tilassa 316L:n Rp0.2 on vähintään 170 MPa ja Rm 485 MPa. 317L saavuttaa Rp0.2:n, joka on suurempi tai yhtä suuri kuin 205 MPa, Rm suurempi tai yhtä suuri kuin 515 MPa. Typen kiinteän liuoksen vahvistaminen tekee 317LMN:stä vahvimman, jonka Rp0.2 on suurempi tai yhtä suuri kuin 240 MPa ja Rm suurempi tai yhtä suuri kuin 550 MPa. Typpi lisää myötölujuutta tinkimättä sitkeydestä. Tämä etu mahdollistaa ohuemman seinämän suunnittelun paineastioihin ja prosessilaitteisiin syövyttävässä käytössä.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Hitsattavuus

Kaikki kolme ovat vähähiilisiä austeniittisia ruostumattomia teräksiä, joilla on hyvä hitsattavuus, C Vähemmän tai yhtä kuin 0,03 % rakeiden välisen korroosion estämiseksi. 316L on helpoin hitsata tavallisella sopivalla täyteaineella. 317L vaatii runsaasti molybdeeniä sisältäviä kulutusosia. 317LMN-täyttöön tarvitaan myös typpeä ja vähän typpeä. syöttö nitridien erottelun välttämiseksi. Hitsauksen jälkeinen liuoshehkutus on yleensä tarpeetonta useimmissa käyttöolosuhteissa kaikille laatulajeille.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Hinta

316L on edullisin vaihtoehto alhaisimmalla seostelisällä. 317L maksaa enemmän, koska sen molybdeenipitoisuus on korkea, 3,0–4,0 %. 317LMN:llä on korkein hinta, koska se sisältää ylimääräisiä molybdeenin ja typen seosaineita. Hintaero vaihtelee maailmanlaajuisten molybdeeni- ja nikkelimarkkinoiden vaihteluiden, tuotteen muodon, koon, pinnan viimeistelyn ja sertifiointivaatimusten, kuten EN 10204 3.1. mukaan.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Kuinka valita?

Valitse 316L yleiseen korroosioon, makeaan veteen ja mietoon kloridiympäristöön kustannusten hallitsemiseksi. Valitse 317L kohtuulliseen happo- ja kloridialtistukseen, jos 316L epäonnistuu. Valitse 317LMN vakaviin syövyttäviin olosuhteisiin, mukaan lukien valkaisulinjat, kuuma fosforihappo ja runsaasti kloridia sisältävät prosessiväliaineet. Varmista PREN-vaatimukset, mekaaniset suunnittelukuormat ja budjetti ennen laadun viimeistelyä välttäen ylimäärittelyä tarpeettomien kulujen vähentämiseksi.

 

Ruostumattomien teräsputkien 317LMN / 317L / 316L valmistaja

GNEE voi auttaa tarpeidesi 317LMN (UNS S31726), 317L (UNS S31703) ja 316L (UNS S31603) ruostumattomasta teräksestä, saatavilla sekä saumattomissa että hitsatuissa muodoissa (varaston ja spesifikaatioiden saatavuuden mukaan). Putket voidaan tilata standardien, kuten ASTM A312/ASME SA312, mukaisesti. Tarkan tarjouksen saamiseksi määritä vaadittu ulkohalkaisija, seinämän paksuus, putken aikataulu, pituus ja viimeistelyvaatimukset.

ASTM A312 TP316I316L SMLS pipe
ASTM A312 TP316I316L SMLS putki
ASTM A312 TP317L SMLS pipe
ASTM A312 TP317L SMLS putki

 

Pyynnöstä GNEE voi tarjota materiaalitestisertifikaatteja (MTC) ja lämpönumeroiden jäljitettävyyden. Tarjoamme myös palveluita, kuten mittatarkastusta, positiivista materiaalintunnistusta (PMI), hydrostaattista testausta ja kolmannen osapuolen tarkastuksia. Mitä tulee läpimenoaikoihin: tavalliset 316L putket ovat yleensä saatavilla nopeaa toimitusta varten, kun taas erikoisseoslaadut, kuten 317L ja 317LMN, saattavat vaatia lisätuotanto- tai hankintaaikaa.

316L Stainless Steel Pipe Material Certificate
316L ruostumattomasta teräksestä valmistettujen putkien materiaalitodistus
317L Stainless Steel Pipe Material Certificate
317L ruostumattomasta teräksestä valmistettujen putkien materiaalitodistus

Anna vaadittu teräslaatu, putkityyppi (saumaton tai hitsattu), ulkohalkaisija × seinämän paksuus, putken aikataulu, määrä, sovellettavat standardit, tarkastusvaatimukset ja kohdeportti, jotta voimme laatia sinulle räätälöidyn tarjouksen.

Ota yhteyttä nyt

Lähetä kysely

Saatat myös pitää